امروز: سه شنبه 1 بهمن 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

اثر استفاده از گوانیدینواستات به عنوان جایگزین منبع پروتئین حیوانی بر عملكرد جوجه های گوشتی

اثر استفاده از گوانیدینواستات به عنوان جایگزین منبع پروتئین حیوانی بر عملكرد جوجه های گوشتی دسته: دام و طیور
بازدید: 14 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 399 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 127

وانیدینواستیک اسید به طور طبیعی پیش ساز کراتین در بدن مهره دارن است ، و اگر گوانیدینواستیک اسید سنتتیک به صورت مکمل به همراه جیره های کاملاً گیاهی مورد تغذیه طیور گوشتی قرار گیرد این توانایی را دارد که بتواند این کمبود کراتین که به دنبال عدم استفاده از پروتئین های حیوانی ایجاد شده بود را مرتفع سازد ، چرا که بدن طیور تمام آنزیم های مورد نیاز برای ت

قیمت فایل فقط 7,000 تومان

خرید

اثر استفاده از گوانیدینواستات به عنوان جایگزین منبع پروتئین حیوانی بر عملكرد جوجه های گوشتی

وانیدینواستیک اسید به طور طبیعی پیش ساز کراتین در بدن مهره دارن است ، و اگر گوانیدینواستیک اسید سنتتیک به صورت مکمل به همراه جیره های کاملاً گیاهی مورد تغذیه طیور گوشتی قرار گیرد این توانایی را دارد که بتواند این کمبود کراتین که به دنبال عدم استفاده از پروتئین های حیوانی ایجاد شده بود را مرتفع سازد ، چرا که بدن طیور تمام آنزیم های مورد نیاز برای تبدیل گوانیدینواستیک اسید به کراتین را دارا است .

اهداف تحقیق
۱٫ هدف علمی از این تحقیق بررسی اثر گوانیدینواستیک اسید در جیره های گیاهی است.
۲٫ هدف کاربردی این تحقیق بررسی امکان جایگزین نمودن پیش ساز کراتین یعنی گوانیدینواستیک اسید به جای منابع حیوانی در جیره ی جوجه های گوشتی می باشد.

بررسی منابع
سوخت و ساز انرژی در طیور
انرژی مورد نیاز طیور برای رشد بافت های بدن ، تولید تخم مرغ ، انجام فعالیت های فیزیکی حیاتی و حفظ دمای طبیعی بدن از کربوهیدرات ها ، چربی ها و پروتئین های موجود در جیره به دست می آید. انرژی مصرف شده توسط طیور به سه شیوه مورد استفاده قرار می گیرد : تأمین انرژی فعالیت های حیوان ، تبدیل به حرارت و یا ذخیره در بافت های بدن. وقتی میزان انرژی جیرۀ طیور ، بیش از حد مورد نیاز برای سوخت و ساز و رشد طبیعی حیوان باشد ، این انرژی اضافی معمولاً به صورت چربی در بدن ذخیره می شود. این انرژی اضافی را نمی توان به آسانی از بدن حیوان دفع کرد ، وقتی تغذیۀ طیور به صورت مطلوب و بهینه است که جیره حاوی مواد مغذی لازم برای رشد ، تولید تخم مرغ یا گوشت متناسب با انرژی موجود در جیره باشد .
کلیبر هم انرژی را سوخت زندگی توصیف کرده است . بخش عمدۀ همۀ مواد خوراکی مصرف شده توسط حیوانات ، برای تأمین انرژی جهت واکنش های آنابولیک و کاتابولیک به کار می رود . در کوتاه مدت ، اتساع دستگاه گوارش بر میزان مصرف غذا مؤثر است ، در حالی که در درازمدت (روزهای متمادی) مقدار گلوکز خون ، عامل تعیین کنندۀ میزان مصرف غذاست . در واقع ، هیپوتالاموس تحت تأثیر هر دو سطح کم یا زیاد گلوکز قرار می گیرد که این عامل در تنظیم میزان مصرف غذا دخالت دارد . در مدت زمان های طولانی (هفته های متمادی) هم میزان بافت چربی مهم بوده ، مقدار برخی اسیدهای آمینه خاص در خون نیز بر میزان مصرف خوراک تأثیرگذار است . طیور به طور کلی ، توانایی قابل ملاحظه ای در کنترل میزان مصرف انرژی خود دارند که این امر هنگام تغذیۀ آنها با جیره هایی با سطوح مختلف انرژی بوضوح مشاهده می شود . این مکانیسم مهم ، پایه و اساس بسیاری از تصمیمات هنگام جیره نویسی است.
علی رغم اینکه در انسان و برخی پستانداران دیگر ، مزۀ غذا تأثیر زیادی در مقدار مصرف دارد ، لیکن این طعم و مزه مواد غذایی نقش نسبتاً ناچیزی در مصرف خوراک طیور برعهده دارد(۳۵) . سطح انرژی جیره عامل بسیار مهمی در تعیین میزان مصرف خوراک طیور است . وقتی حیواناتی نظیر جوجه های در حال رشد یا مرغ های تخم گذار جیره ای دریافت می کنند که از لحاظ همۀ مواد مغذی متعادل است ، این حیوانات به اندازه ای غذا می خورند که هر روز مقدار ثابت و معینی انرژی دریافت کنند . مقدار مطلق غذای مصرفی بستگی به نیاز حیوان به انرژی دارد که بر حسب اندازه ، فعالیت ، دمای محیط و در حال رشد یا تولید بودن حیوان متغیر است . بنابراین ، شناخت احتیاجات انرژی طیور در طی هر مرحله از رشد و نمو آنها و نیز در اختیار داشتن اطلاعات مربوط به مقدار انرژی قابل دسترس مواد خوراکی جیره ها امری مهم و ضروری است. با در اختیار داشتن این اطلاعات ، تخمین میزان مصرف غذای هر گله در یک محیط خاص امکان پذیر می شود و بر این اساس می توان مقدار پروتئین ، اسیدهای آمینه ، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را نیز به دقت تعیین کرد تا رشد و عملکرد روزانۀ متعادلی در گله به دست آید . تولیدکنندگان صنعت طیور اغلب فکر می کنند که انرژی از مواد خوراکی و بویژه منابع پُر انرژی نظیر ذرت ، گندم ، دانه های سورگوم و روغن و چربی های گیاهی و حیوانی به دست می آید ، اما باید به خاطر داشت که همۀ اجزای آلی یک جیره تأمین کننده انرژی اند و اجزای پُر پروتئین جیره نظیر کنجالۀ سویا هم می توانند بخش های مهمی از کل انرژی مورد نیاز حیوان را تأمین کنند .
متخصصان تغذیه از نشاسته ، قند ، چربی و پروتئین های قابل هضم در مواد خوراکی برای تأمین انرژی مورد نیاز حیوانات استفاده می کنند . این افراد از چگونگی فرآوری اجزای خوراکی ، نحوۀ حفظ توازن مواد مغذی در جیره و چگونگی افزودن مکمل هایی چون آنتی اکسیدانت ها یا آنزیم ها برای افزایش انرژی قابل دسترس طیور مطلع اند . این امر در جیره های حاوی مقادیر وافری که از همۀ مواد مغذی مورد نیاز از اهمیت خاصی برخوردار است . علت این امر آن است که کارآیی قابلیت استفادۀ مواد خوراکی به میزان انرژی قابل دسترس جیره بستگی دارد .
انرژی در کربوهیدرات ، چربی و پروتئین های اجزای خوراکی ذخیره می شود . منشأ اولیۀ این انرژی ، نور خورشید است و سپس در نتیجۀ فتوسنتز در منابع گیاهی ذخیره می شود . همۀ مواد حاوی کربن و هیدروژن با اکسیده شدن به دی اکسید کربن و آب ، انرژی پتانسیلی در اختیار حیوانات قرار می دهند . وقتی غذا در حضور اکسیژن به طور کامل در بمب کالری متر می سوزد ، مقدار حرارت تولید شده را می توان محاسبه کرد و انرژی خام غذا را نشان داد . درصدی از انرژی خام مواد غذایی که می تواند جذب بدن حیوان شده ، و برای فرآیندهای متابولیکی بدن به کار رود ، به توانایی حیوان در هضم مواد خوراکی بستگی دارد . فرآیند هضم ، بیانگر مراحل متعدد فیزیکی و شیمیایی در دستگاه گوارش و تجزیۀ ترکیبات شیمیایی پیچیدۀ موجود در مواد خوراکی به مولکولهای کوچکتر قابل جذب و استفادۀ توسط حیوان می باشد . این انرژی جذب شده به انرژی قابل هضم موسوم است . مقداری از انرژی از طریق ادرار به شکل ضایعات ازتی و سایر ترکیبات اکسید نشده به وسیلۀ بدن حیوان هم تلف می شود . وقتی انرژی قابل هضم برای این اُفت انرژی هم تصحیح شود ، انرژی باقی مانده به انرژی قابل سوخت و ساز غذا یا مواد خوراکی موسوم خواهد شد . در طی سوخت و ساز مواد مغذی نیز ، مقداری انرژی افت می کند (اتلاف حرارت) . انرژی باقی ماندۀ مواد غذایی که قابل دسترس حیوان جهت نگهداری و تولید است به انرژی خالص موسوم است.

جوجه-گوشتی


چکیده
فصل اول : مقدمه
مقدمه

فصل دوم : بررسی منابع
سوخت و ساز انرژی در طیور
شیوه های مختلف سنجش انرژی
انرژی خام
انرژی قابل سوخت و ساز
انرژی خالص
انرژی مؤثر
توازن انرژی
اثر محیط بر سوخت و ساز انرژی
پیش بینی میزان مصرف انرژی
منابع انرژی
کربوهیدرات ها
الف) مونوساکاریدها
ب) نشاسته
پ) الیگوساکاریدها
ت) انرژی حاصل از سوخت و ساز کربوهیدارت ها
ث) اهمیت ATP
چربی
پروتئین ها و اسیدهای آمینه
مقدار انرژی اجزای جیره
میزان نیاز به انرژی از لحاظ نظری
ویژگی های کمبود انرژی
ویژگی های فزونی انرژی
احتیاجات انرژی
مقادیر ساخته شدن پروتئین
مقدار انرژی مصرفی برای سوخت و ساز پروتئین
پروتئین جیره : اسیدهای آمینۀ مصنوعی
تأثیر پروتئین خام بر نیاز طیور به اسیدهای آمینه
کیفیت پروتئین
اسیدهای آمینه لاشه
برآورد احتیاجات اسید آمینه
تنظیم سطح پروتئین جیره با توجه به مقدار انرژی جیره
فاکتورهای موثر بر میزان دریافت خوراک در پرندگان گوشتی
پروتئین های گیاهی
الف) کنجالۀ سویا
ب) کنجالۀ کانولا
ج) کنجالۀ گلوتن ذرت
د) کنجالۀ پنبه دانه
هـ) کنجالۀ آفتابگردان
ز) دانۀ کتان
پروتئین های حیوانی
الف) پودر گوشت
ب) پودرهای ماهی
ج) پودر فرآورده های فرعی طیور (PBM)
د) پودر پر
دی پپتید های سمّی
گیزروزین
تجزیه با دستگاه مجهز به اشعه مادون قرمز نزدیک
انواع مکانیسمهای تأمین ATP مورد نیاز ماهیچه ها
در شرایط هوازی،ATP در عضله عمدتاً از طریق فسفریلاسیون اکسیداتیو تولید می شود
کراتین فسفات از ذخایر اصلی انرژی در عضله است
نقش کراتین و گوانیدینواستیک اسید در متابولیسم انرژی
تأثیر GAA و کراتین برروی درصد تلفات
تأثیر GAA و کراتین برروی افزایش وزن و ضریب تبدیل
تأثیر کراتین و گوانیدینواستات بر گوشت سینه

فصل سوم : مواد و روشها
محل و زمان اجرای آزمایش
آماده سازی سالن پرورش
تهیه و توزیع جوجه ها به واحدهای آزمایشی
شرایط سالن پرورش جوجه ها
نور
دما
تهویه
رطوبت
دانخوری و آبخوری
واکسیناسیون
جیره های مورد استفاده در آزمایش
روش انجام آزمایش
طرح آزمایش
صفات مورد مطالعه
خوراک مصرفی
افزایش وزن روزانه
ضریب تبدیل غذایی
تفکیک لاشه
طرح آزمایشی و مدل آماری

فصل چهارم : نتایج وبحث
افزایش وزن
مصرف خوراک
ضریب تبدیل غذایی
بازده ی لاشه
نسبت دستگاه گوارش به وزن بدن
نسبت سنگدان به وزن بدن
نسبت کبد به وزن بدن
نسبت چربی لاشه به وزن بدن
نسبت گوشت ران به وزن زنده
نسبت گوشت سینه به وزن بدن
ضریب تبدیل انرژی برای ۱ کیلوگرم وزن بدن
بررسی اقتصادی طرح
نتیجه گیری
پیشنهادها
فهرست منابع

این متن فقط قسمتی از  اثر استفاده از گوانیدینواستات به عنوان جایگزین منبع پروتئین حیوانی بر عملكرد جوجه های گوشتی می باشد

جهت دریافت کل متن ، لطفا آن را خریداری نمایید


قیمت فایل فقط 7,000 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود پایان نامه اثر استفاده از گوانیدینواستات به عنوان جایگزین منبع پروتئین حیوانی بر عملكرد جوجه های گوشتی , اثر استفاده از گوانیدینواستات به عنوان جایگزین منبع پروتئین حیوانی بر عملكرد جوجه های گوشتی , استفاده از گوانیدینواستات , منبع پروتئین حیوانی , جوجه های گوشتی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر